Czapka beanie, czyli klasyka która przerodziła się w miejską modę

Czapka beanie miała swoje wielkie wejście w latach 90’, zwłaszcza po słynnym filmie „Leon zawodowiec”. Znana była jednak znacznie wcześniej, a jej wygląd bardzo przypomina czapkę frygijską, która we Francji podczas rewolucji symbolizowała wolność. Teraz wraca do łask z wielką siłą i sprawia, że wiele miejskich stylizacji nie może się bez niej obyć.

Beanie – historia

Beanie była noszona wcześniej przez dockerów, którzy musieli mieć ciepłe, ale przede wszystkim proste nakrycie głowy. Dzięki tej wełnianej czapce nie odczuwali tak mocno zimna i podmuchów wiatru. Do dziś czapka beanie nazywana jest również dockerką. W latach 90’ stała się znacznie bardziej spopularyzowana, zwłaszcza dzięki nieco luźniejszej modzie męskiej i damskiej. Była symbolem wyzwolenia oraz miejskiego stylu. Wielu buntowników nosiło ją bardzo chętnie, ponieważ swój rodowód miała również w świecie przestępczym. We wcześniej produkowanych filmach można znaleźć ją na głowach czarnych bohaterów. Dziś jest uwielbiana przez młodzież, zwłaszcza że powstała w bardzo oldschool-owych, ale również nowoczesnych wersjach.

W latach 90’ stała się znacznie bardziej spopularyzowana, zwłaszcza dzięki nieco luźniejszej modzie męskiej i damskiej. Była symbolem wyzwolenia oraz miejskiego stylu.

Docker beanie

W ostatnim czasie najbardziej popularna jest właśnie czapka to dockerka. Posiada wywinięcie i jest dość krótka. Nosi się ją prawie na czubku głowy i nie zakrywa uszu. Idealnie pasuje do miejskich stylizacji. Nazywana jest również złodziejką, a najczęściej wykonana jest z wełny lub akrylu. Na Streetness znajdziecie dockerki o prostej stylistyce oraz modnych kolorach – czarnym, szarym, bordowym lub musztardowym. Widoczne ściegi dodają jej klasycznego wyglądu, ale również uroku.

Klasyczna beanie

Kolejnym rodzajem czapek są klasyczne wywijane beanie. Ta bardziej nowoczesna wersja czapki z reguły posiada małą wszywkę z logo marki. Można nosić ją ściągniętą na uszy albo nieco zawadiacko przekręconą na jedną stronę. Sporą zaletą jest możliwość regulacji wywinięcia i dopasowania wedle gustu. Wyróżnia się zarówno gładkim prążkowaniem, jak również widocznymi splotami. Pasują zarówno do sportowej bluzy, jak i również do płaszcza w miejskim stylu.

Fisherman beanie

Bardzo popularna czapka to tzw. fisherman beanie. Jest bardziej rozciągliwa, posiada wywinięcie oraz często prosty splot, który przykuwa uwagę. Na szerokim wywinięciu pojawia się często logo firmy bądź naszywka. Beanie fisherman jest noszona na czubku głowy, a wywinięcie pojawia się tuż przy linii uszu. Ten rodzaj beanie wywodzi się od mody rybaków, którzy takie czapki nosili często na swoich kutrach. Przeszła szybko do mody miejskiej, mocno odznaczając się swoją nonszalancją i bardzo ciekawym stylem.

Jak nosić czapkę beanie?

Czapki beanie w stylu docker nosimy nad linią uszu, ponieważ ma ona nieco krótszy, ale mocno wywinięty mankiet. Z kolei fisherman beanie można nosić lekko odsuniętą do tyłu, by pokazać nasze czoło oraz grzywkę. Idealnie również wygląda, kiedy jest lekko ściągnięta na bok. Wygląda fantazyjnie i nieco buntowniczo, zwłaszcza jeśli dobierzemy do niej fajną bomberkę.

Z czym nosić czapki beanie?

Beanie to czapka, która sprawdzi się praktycznie przy każdej stylizacji. Świetnie łączy się z miejskim stylem, w tym również z dresowymi bluzami, czy jeansami. Bawełniane hoodie z nadrukiem oraz luźne joggery będą wyglądały bardzo streetwearowo, w połączeniu z odpowiednio dobraną beanie. Z kolei dokerka świetnie sprawdzi się do długiego płaszcza zapinanego na guziki. W ofercie Streentes znajdziecie ciekawe płaszcze z nadrukiem na plecach, do których ten rodzaj czapki będzie idealnym dopełnieniem całego looku.

Oceń artykuł
Ocena czytelników1 Vote
4.8
Ocena czytelników

MADE IN POLAND

Zajrzyj na streetness.pl i wybierz coś dla siebie spośród tysięcy wyselekcjonowanych produktów pochodzących od polskich producentów.